Roheline prints / The Green Prince

Roheline prints

Koht: Elektriteater
Algus: 07.08.2014 19:00

Op: Giora Bejach, Raz Degan, Hans Fromm

 

Saksamaa, USA, Suurbritannia, Island, 2014, 1:34

Režissöör: Nadav Schirman

Ajaloos on korduvalt kasutatud püssirohutünni metafoori, kirjeldamaks plahvatusohtlikke geopoliitilisi situatsioone, mille probleemide pundar läbib nii mitmeid omavahel põimunud poliitilisi, ideoloogilisi, religioosseid või geograafilisi probleemistikke, et nende lahendamine tundub võimatu ning vägivalla eskaleerumine paratamatu. Gaza sektorit Palestiinas võib kahjuks pidada selle kujundi vapiloomaks, sest see Iisraeli poolt okupeeritud ala on juba sajandeid olnud pinnaks, kus põrkuvad erinevad huvid ja poliitilised ambitsioonid. Äsja taas alanud lahingutegevus kinnitab kibedalt seda teadmist.

Režissöör Nadav Schirmani juhendamisel on suudetud nö rääkivate peade stiilis dokumentaalfilmist teha haarav thriller, millele lisab erakordselt suure emotsionaalse mõõtme asjaolu, et lugu edastavad selles osalejad, kes seda jutustades uuesti läbi elavad. Loo peategelased on Palestiina juhtiva poliitilise jõu Hamasi ühe liidri poeg Mosab, kes pettub rühmituse vägivaldsetes meetodites ning hakkab koostööd tegema Iisraeli salapolitseiga, enda sõnade kohaselt selleks, et vägivalla vastu võidelda. Kuna tema tegevust võib teises tõlgenduses näha kui kõige suuremat isa ja kodumaa reetmist, mis vahelejäämise korral lõppeks tõenäoliselt tema surmaga. Töö käigus tekib tal aga sügav sõprusside tema iisraellasest vahetusagendi Goneniga, kes tõe teadjana sai Mosabile olla ainsaks vaimseks toeks.

Selle võimatu sõpruse lugu kannab just seda ideed universaalsest rahusoovist ja inimesearmastusest, mida Iisreal ja Palestiina vajaksid, kuid kahjuks on inimesed mässitud keerulistesse religioossetesse ja ideoloogilistesse kammitsatesse, mis maailma tajumist ja ajaloo konstrueerimist lõputult moonutavad. Seda olulisem on aga nende väheste edulugude aus jutustamine.

Osta pilet SIIT
 

Kommenteeri

Captcha