Petlemm / Bethlehem

Petlemm

Koht: Raekoja plats
Algus: 07.08.2014 00:00

PS! Juhime tähelepanu, et film algab pärast südaööd, nii et kuigi hinges võib olla veel eelmine päev, on kalendris kätte jõudnud uus kuupäev.

Op: Yaron Scharf
Os: Shadi Mar'i, Tsahi Halevy, Hitham Omari

 

Iisrael, Belgia, Saksamaa, 2013, 1:40

Režissöör: Yuval Adler

Paljukiidetud Iisraeli võõrkeelse Oscari kandidaat “Bethlehem” on lavastaja Yuval Adleri esimene täispikk mängufilm. Mees, kes ise Iisraeli armee vägedes pikalt teeninud, kirjutas filmi kahasse moslemist ajakirjaniku Ali Wakediga. Lugu, mis räägib paljuski kahe eri maailma kokkupuutest, valikute tegemisest ja inimeseks olemisest, saab tänu sellisele tandemile eheda usutavuse ning filmi peetakse üheks parimaks nende linateoste hulgas, mis portreteerivad Iisraeli konflikti oma naaberriikidega.

Teismeline moslemi poiss Sanfur (Shadi Mar'i) elab Petlemmas ja töötab bussipoisina. Ta vanem vend, tuntud ja kardetud terrorist Ibrahim (Hisham Suliman) on maapaos, olles väidetavalt pommitanud Jeruusalemma. Sanfur on kõigile teadmata Iisraeli agendi Razi (Tsahi Halevi) informaator ning Raz, kes veedab poisiga usalduse saavutamiseks rohkem aega kui omaenda lastega, kiindub temasse aina enam. Sanfuri vend Ibrahim kontrollib edasisi sündmusi läbi oma meeste (võrratu rolli teeb Hitham Omari pealik Badawi näol) ning mida aeg edasi, seda ohtlikumat mängu mängib Sanfur – otsides toetust ja salamisi lootes kaitsele Razilt, läheb seni oma vanema venna varjus elanud noormees siiski kaasa ka valikuga võtta tema koht al-Aqsa's. Safuri jaoks kasvab aga topeltmäng üle pea. Kas sellest kõigest saabki üldse puhtalt välja tulla?

Draamas, kus vaataja käib tegelastega edasi-tagasi Jeruusalemma ja Petlemma vahet ning õpib nii vaikselt nägema mõlemat poolt ning tundma Razi ja Sanfuri, jääb pinnale siiski lojaalsuse temaatika. “Bethlehem” portreteerib sõda, informaatoriks olemist ja eelkõige võitlust sisekosmoses – see tähendab lojaalsust kui kohustust oma pere, kogukonna ja ajaloo ees ning seda, kuidas olla lojaalne iseendale, kui see läheb vastuollu sinu kohustustega.
 

Kommenteeri

Captcha