Lapsnõid / War Witch

Lapsnõid

Koht: Raekoja plats
Algus: 06.08.2014 22:15

Op: Nicolas Bolduc
Os: Rachel Mwanza, Alain Bastien, Serge Kanyinda, Ralph Prosper, Mizinga Mwinga

 

Kanada, 2012, 1:30

Režissöör: Kim Ngyen

12-aastane Komona on üks neist lastest, kellelt röövitakse õigus vanematele, kodule, mängule, lapsepõlvele. Tema lugu kujuneb aga teistsuguseks kui enamikul kurva saatusega lapssõduritel Aafrikas, sest ta röövinud mässulised avastavad tüdrukul nõiavõimed. Ta pääseb olukordadest, kus teised ümberringi hukuvad, ta märkab valitsuse sõdureid metsas enne, kui see on üldse võimalik ning näeb surnuid metsas uitamas, kuni nende hinged rahu pole leidnud. Tema karjäär nõiana jääb aga esialgu lühikeseks, sest tal on vaja järjekordsele teekonnale asuda - põgeneda.

Kim Nguyen on suutnud selle filmiga teha midagi väga omanäolist, rääkides maailma inimõiguste ühest rängimast probleemist põneva loo, mis kordagi ilustamata, sentimentaliseerimata või läänelikke hinnanguid andmata tasakaalustab ülikarmi ja -koledat realismi ilusa, isegi psühhedeelse müstikaga. See on justkui kaasaegse Aafrika moonutatud versioon maagilisest realismist, kastetud verre ja ebaõiglusesse, ent on salapärane ja lõputult elust pulbitsev.

Filmi peategelast Komonat kehastanud Kongo noor näitleja Rachel Mwansa pälvis rolli eest kamaluga auhindu, teiste hulgas ka parima naisnäitleja preemia Berliini ja Tribeca festivalidel.
 

Kommenteeri

Captcha